V Česku ubývá krevní plazmy. Může to mít nepříznivé dopady na zdraví ohrožených

15. 12. 2021 16:29 - | Ostatní

Česko patří v Evropě k zemím, kde lidé darují nejvíce krevní plazmy nemocnicím i soukromým společnostem. Z krevní plazmy se získávají medikamenty pomáhající při léčbě hemofilie, snížené imunity, popálenin, rakoviny a dalších nemocí. Nyní ale podle společnosti Cara Plasma Česko zaznamenává razantní úbytek dárců.

„Oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku jsme zaznamenali ve třetím kvartálu zhruba o 17 procent méně odběrů. Registrujeme také dlouhodobě pokles prvodárců v dlouhodobém horizontu. Když si uvědomíme, že v prvním čtvrtletí letošního roku jsme žili v éře tvrdého lockdownu, kdy vláda omezovala pohyb lidí na minimu, je to z hlediska potřebnosti krevní plazmy poměrně alarmující,“ říká ředitel společnosti Cara Plasma Roman Jakoubek.

Z krevní plazmy se vyrábějí důležité léky. Například Albumin dokáže zmírnit důsledky popálenin či jaterního selhání. Haemoctin SDH zase léčí hemofilii A a B. Medikamenty slouží i jako tkáňová lepidla pomáhající zastavit krvácení. „Léky z krevní plazmy mají široké využití, jsou velmi prospěšné. Naši dárci navíc díky odběrům získávají výhodu, že jsou pod přísným lékařským drobnohledem, mají tedy detailní přehled o vlastním zdravotním stavu,“ říká vedoucí lékař plazmaferetických center Cara Plasma Martin Toman.

Česko se řadí mezi evropské země umožňující odběry krevní plazmy od soukromých plazmaferetických center. Na rozdíl od Německa, Rakouska a Maďarska lze u nás darovat krevní plazmu po 14 dnech, v trojici ostatních států je to možné už po 72 hodinách. „Vzhledem k tomu, že k obnovení krevní plazmy dojde po 48 hodinách, je na zvážení, zda neupravit legislativní rámec, aby více odpovídal standardům dárcovství v okolních zemích,“ míní Roman Jakoubek z Cara Plasmy.

Absolutní primát v dárcovství krevní plazmy drží Američané. Ti ale v poslední době, i kvůli pandemii koronaviru, ustoupili od distribuce krevní plazmy a léků z ní vyrobených do jiných zemí. Evropě by tak ve střednědobém horizontu mohl hrozit nedostatek medikamentů, který by pocítili zejména hemofilici. „Plazma vhodná pro výrobu život zachraňujících preparátů může začít chybět,“ dodává lékař Martin Toman.

Krevní plazmu tvoří 57 procent lidské krve a z 90 procent je tvořena vodou. Obsahuje dvě procenta minerálních látek a osm procent plazmatických bílkovin. Plazmu nelze uměle vyrobit, nemocní jsou tak závislí na pomoci dárců.

Reklama



Další v kategorii Ostatní

TIPY NA VÍKEND: Truck Trial, koncerty nebo Velká cena v Krasokolečkování

Přinášíme další tipy kam vyrazit o víkend. Doufáme že si i tentokrát dokážete vybrat a někam vyrazíte! Truck Trial BraňanyKdy: […]

AKTUÁLNĚ: Litvínovské gymnázium v obležení policie. Došlo k násilnému vstupu do budovy

Policie přijala oznámení o násilném vstupu osoby do budovy gymnázia v Litvínově. Na místě aktuálně zasahuje několik policejních hlídek včetně […]

OBRAZEM: Litvínov vítal po roce rodinu Valdštejnů. Tradiční slavnosti si nenechalo ujít tisíce lidí

Letošní Valdštejnská Slavnost začala tradičně průvodem a přivítáním Valdštejnské rodiny, poté nabídla zajímavý kulturní program, který nabídl několik hudebních vystoupení, […]

×