FOTO: Mostečan vyfotil u okna panelového domu poštolku

22. 6. 2021 12:33 - | Zajímavosti

Pro někoho neobvyklý zážitek, pro někoho zase každodenní podívaná. Mostečané mohou sledovat dravé ptáky i v Mostě. Tento byl vyfocen na okně panelového domu v ulici Růžová. Draví ptáci se čím dál tím víc stěhují do měst, protože je zde více vhodných hnízdních příležitostí. Poštolky jinak často hnízdí na skalách nad hranicí lesa, kde mají klid a přehled. Poštolka obecná je drobný sokolovitý dravec, který se živí hlodavci, zvláště hraboši, loví také větší hmyz, méně pak ještěrky, plazy či ptáky zdržující se na zemi.

V Mostě se poštolky vyskytují čím dál tím častěji, to znamená, že se do města vracejí. V panelákovém ráji si najdou to nejlepší místo na uhnízdění, které jim dostatečně vyhovuje. Hnízdí od konce dubna do července jednou ročně, při výrazně příznivých podmínkách výjimečně zahnízdí i dvakrát. Venkovské populace hnízdí v průměru o 14 dní později než populace městské. Hnízdí jednotlivě i v koloniích.

S poštolkami obecnými pracují i sokolníci. Ukázky sokolnictví lze prožít při sokolnických setkáních v Opočně, při návštěvě některých hradů a zámků, případně některých českých zoo. Profesionální sokolníci mohou poštolky využívat k bioochraně (např. při prevenci přemnožení holubů ve městě), ale využívají zpravidla větší sokoly a dravce. Česká společnost ornitologická vyhlásila poštolku obecnou Ptákem roku 2002.

ReklamaŽádné komentáře v článku FOTO: Mostečan vyfotil u okna panelového domu poštolku

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další v kategorii Zajímavosti

ORLEN Unipetrol uspořádá v litvínovské rafinerii pravidelné havarijní cvičení. Krátkodobě bude omezena doprava

V litvínovském výrobním závodě skupiny ORLEN Unipetrol se v úterý 3. října v dopoledních hodinách uskuteční pravidelné havarijní cvičení, které prověří účinnost a […]

TIPY NA VÍKEND: Hokej, divadelní představení nebo tradiční trhy

Je tu další víkend a s ním i naše další tipy kam vyrazit. Věříme, že si i tentokrát vyberete. Míša […]

OBRAZEM: Centrum Litvínova se zaplnilo lidmi. Konal se další ročník Svatomichaelské slavnosti

Ve čtvrtek 28. září 2023 se v Litvínově konala další každoroční tradiční Svatomichaelská Slavnost. Nabídla opět zajímavý kulturní program, který […]

×