FOTO: Vernisáž v mosteckém muzeu, zahájila výstavu Krása jako cíl

26. 9. 2021 9:27 - | Ostatní

Foto: Tomáš Urban

V pátek 24.září přesně v 19:00 odstartovala výstava s názvem „Krása jako cíl“, kterou zahájila vernisáž v mosteckém muzeu, která byla součástí muzejní noci 2021. Výstava Krása jako cíl je zaměřena na malované terče, jak je známe z měšťanského prostředí 18. až začátku 20. století. Ty jsou spojovány s fenoménem střeleckých spolků a městských ostrostřeleckých společností, které v tomto daném období tvořili součást spolkového života většiny středoevropských měst i městeček. Přestože jsou dnes malované terče dávány za příklad „lidového umění“, řada z nich byla zhotovena profesionálními a často i známými regionálními umělci. Například pro C. k. pražský privilegovaný ostrostřelecký sbor malovali slavnostní terče např. i Mikoláš Aleš a Josef Mánes. Malované terče bývají i důležitým pramenem informací o společenském, spolkovém a politickém životě daných obcí i Českých zemí.

Výstava je složena hlavně z malovaných terčů se sbírek Oblastního muzea a galerie v Mostě, ale zastoupeny budou i malované terče ze sbírek dalších muzeí Ústeckého kraje. Návštěvníkům se nepředstaví jen malované terče, ale budou se moci seznámit i s dalším krásným užitným uměním spojeným z ostrostřeleckými společnostmi, jako jsou střelecké trofeje, dekorace z porcelánu či skla, uniformu, aj. Předsálí galerie je věnováno krátkému exkurzu do historie městských sborů a ostrostřeleckých společností a bude představena krátká historie mosteckých a litvínovských ostrostřelců. Zde budou moci návštěvníci zjistit, co bývala slavná „střelba ku ptáku“, jak se odlišovaly mistrovské, četné a královské střelby, jak fungují dnešní ostrostřelecké společnosti v ČR a jak vypadají i dnešní malované terče.

Reklama


Další v kategorii Ostatní

FOTO: V Horním Jiřetíně se rozsvítil letošní vánoční strom

V pátek 9. prosince 2022, se konalo v obci Horní Jiřetín rozsvícení vánočního stromu. Od 16. hodin byl pro děti […]

TIPY NA VÍKEND: Čertovská show, hokej a vánoční trhy

Je tu další víkend a sním i naše další tipy kam vyrazit. Doufáme, že si i tentokrát vyberete! Vánoční trhy […]

ŠPRTEC: Dalibor Sem z Mostu se stal žákovským mistrem republiky

Jihomoravské Mutěnice hostily o víkendu mistrovství republiky v billiard-hockeyi s pořadovým číslem 42. Mostecký šprtec zde měl početné zastoupení a řadu medailových […]

×