Naše redakce podpořila komunitní centrum MY Litvínov

7. 6. 2021 12:30 - | Zajímavosti

Naše redakce vyjádřila podporu komunitnímu centru v srdci janovského sídliště. Vila Libuše, majestátně stojící hned vedle Janovské základní školy, prožívá své postupné znovuzrození. Přerod v komunitní centrum si do svých rukou vzal Petr Globočník ze spolku MY LITVÍNOV, pro mnohé kontroverzní snílek, pro znalejší obětavý dříč a sociální pracovník vymykající se všem tabulkám. Mravenčí práci v sociálně vyloučené lokalitě, kde už i otrlí veškeré snahy vzdali, se za naší redakci Mostecké Vlaštovky vydal podpořit Michal Němec, který předal, přímo k rukám Petra Globočníka, sazenice různých druhů zahradních rostlin. Naše podpora se setkala s velice kladnou reakcí a brzy jsme zjistili, jak se věci mají. Na samém začátku jsou zahraniční zkušenosti, velmi citlivě implementované do místního prostředí. Někde uprostřed je odhodlanost, tah na branku a cílevědomost a na konci jsou děti a snaha dát jim něco víc.

Celá návštěva vily, v běžném víkendovém provozu, probíhala ve velmi zajímavé a příjemné atmosféře. Silná komunitní vazba, mezi členy, tu byla opravdu patrná. Zahrada přiléhající k historické stavbě, sloužící jako oddechová zóna, má daleko k etalonům luxusu, ale to tady není potřeba, tady je daleko důležitější smysluplně využít volný čas nezletilých, protože na to se tu hraje a to se tu daří.

Dovolím si citovat přímo lídra celé komunity ,,Nemůžeme,  možná, zachránit každého, ale rozhodně můžeme a musíme dát šanci jejich dětem. V prostředí, jako je Hamerská 330/331, tedy problémový blok R, by žádné dítě vyrůstat nemělo. Tím nemyslím odebírat děti z jejich rodin, ale věnovat se jim a ukázat jim lepší cestu.’’ Vila jako taková prochází kompletní rekonstrukcí, rekonstrukcí svépomocí, financovanou ne z dotací a veřejných fondů, ale z kapsy přímo pana Globočníka a jeho rodiny. Po prohlídce objektu začalo být jasné, že je zde ještě práce dost, ale už to není ruina pro ostudu, projekt revitalizace je velice blízko dokončení a to hlavně díky práci každého jednoho člena komunity. Tady je vidět, že Janov nemusí být nutně spojován jen s kriminalitou, drogami a nepřizpůsobivostí. Tady je vidět, že to pořád ještě smysl má, i když ostatní už dávno svoje snažení vzdali. Už v současné chvíli pro vás chystáme článek, ve kterém se zaměříme přímo na programy věnované dětem z vyloučené lokality Janov, programy podporující smysluplné využití volného času, které stahují děti z ulice a dávají jim možnost patřit do kolektivu bez drog a trestné činnosti. Všem, kteří považují jakékoli snahy na Janovském sídlišti za zbytečné bych rád věnoval ještě pár řádků.

Pakliže budete pasivně přihlížet postupné devastaci celého sídliště a poukazovat pouze na zjevné problémy bez jakýchkoli snah s tím cokoli dělat, neházejte klacky pod nohy někomu, kdo ještě pořád věří a snaží se. Autor: Michal Němec.

Reklama


Žádné komentáře v článku Naše redakce podpořila komunitní centrum MY Litvínov

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Další v kategorii Zajímavosti

CHYSTÁ SE: Softballisté doma odehrají finále extraligy s Břeclaví

V sobotu 8. října 2022, se v areálu Ovčín bude konat finále extraligy mužů v softballu. Mostečtí přivítají na domácí […]

FOTO: V Mostě se konal třetí ročník největší deskoherní akce. Účast byla veliká

O víkend 1. a 2. října 2022, se v Oblastním muzeu a galerie v Mostě, uskutečnil již třetí ročník oblíbené […]

ZAJÍMAVOST: ORLEN Unipetrol otevřel novou výrobní jednotku dicyklopentadienu

Největší česká petrochemická společnost ORLEN Unipetrol uvedla do provozu zcela novou jednotku na výrobu produktu s názvem dicyklopentadien, kterým rozšíří své […]

×