OBRAZEM: Muzeum ožilo výstavou starého Mostu. Přijďte se přesvědčit

11. 6. 2021 13:53 - | Kultura

Foto: Tomáš Urban

Ve čtvrtek 10.6.2021 proběhla vernisáž výstavy Návrat do starého Mostu – To nejlepší z depozitáře výtvarného umění, které se zúčastnilo desítky lidí. Exkurzi si vzal na starost ředitel muzea Michal Soukup. Zaznělo i několik tónů příjemné hudby, jako hudební vložka. Výstava bude v Mostě probíhat od 11.6.2021 do 22.8.2021.  

Oblastní muzeum a galerie v Mostě představuje výběr toho nejcennějšího z depozitáře výtvarného umění. Již ukončená výstava Příběh starého Mostu, která vznikla v rámci významného přeshraničního projektu Ústeckého kraje s názvem Umění pozdního středověku, bohužel nemohla být návštěvníkům zpřístupněna kvůli koronavirovým opatřením. Velká část exponátů však byla v galerijních prostorách ponechána a doplněna o nedávno restaurované unikáty ze sbírek OMGM a Statutárního města Mostu. Kromě obrazů a plastik spojených bytostně se středověkou a novověkou historií Mostu tu budou například k vidění i vzácné Madony a Piety z Litvínova, Lužic, Flájí a Bedřichova Světce.

Mezi nejvzácnější vystavená díla lze jednoznačně zařadit Votivní desku s motivem Nanebevzetí Panny Marie z roku 1538 od proslulého mistra IW, zlacený relikviář ze 14. století anebo části tří pozdně gotických oltářů (Sv. Jan Křtitel, Sv. Kateřina Alexandrijská, Sv. Alexius) pocházející z děkanského kostela v Mostě. Zaniklou ves Fláje připomenou tři plastiky z 15. – 16. století, které kdysi zdobily tamní kostel. Velkou pozornost pak nepochybně vzbudí dvojice velkoformátových obrazů připomínajících pověsti o záchraně města Mostu před dobytím husity v roce 1421. Společně byly v mosteckém muzeu vystaveny naposledy před 100 lety. Na své si přijdou i milovníci mladší mostecké historie, které uličkami starého Mostu kolem roku 1870 pomyslně provede malíř Heinrich Loos.

Ve výstavních prostorách je nutné udržovat stabilní klima, proto bude výstava přístupná jednotlivcům anebo malým skupinám o počtu max. 10 osob.

Otevřeno denně kromě pondělí od 12:00 do 18:00 hodin,  So – Ne: 10:00 – 18:00 hodin

Reklama


Žádné komentáře v článku OBRAZEM: Muzeum ožilo výstavou starého Mostu. Přijďte se přesvědčit

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další v kategorii Kultura

CHYSTÁ SE: V Litvínově bude oblíbený festival jídla

V neděli 2. dubna provoní náměstím Míru v Litvínově vůně dobrého jídla, bude se tu totiž konat oblíbený Food festival. […]

OBRAZEM: Central hostil druhý sportovní den. Představilo se například krasokolečkování

Po loňském úspěchu opět Magistrát města Most ve spolupráci s nákupním centrem Central Most pořádají druhý ročník Sportovních dnů. Dnes […]

CHYSTÁ SE: V pátek Rokač Vinohrady hostí kapelu Doriss

Mostecký hudební spolek vás zve v pátek 31. března večer na koncert do Rokáče Vinohrady. Před pár lety dala parta […]

×