OBRAZEM: Muzeum ožilo výstavou starého Mostu. Přijďte se přesvědčit

11. 6. 2021 13:53 - Tomáš Urban | Kultura

Foto: Tomáš Urban

Ve čtvrtek 10.6.2021 proběhla vernisáž výstavy Návrat do starého Mostu – To nejlepší z depozitáře výtvarného umění, které se zúčastnilo desítky lidí. Exkurzi si vzal na starost ředitel muzea Michal Soukup. Zaznělo i několik tónů příjemné hudby, jako hudební vložka. Výstava bude v Mostě probíhat od 11.6.2021 do 22.8.2021.  

Oblastní muzeum a galerie v Mostě představuje výběr toho nejcennějšího z depozitáře výtvarného umění. Již ukončená výstava Příběh starého Mostu, která vznikla v rámci významného přeshraničního projektu Ústeckého kraje s názvem Umění pozdního středověku, bohužel nemohla být návštěvníkům zpřístupněna kvůli koronavirovým opatřením. Velká část exponátů však byla v galerijních prostorách ponechána a doplněna o nedávno restaurované unikáty ze sbírek OMGM a Statutárního města Mostu. Kromě obrazů a plastik spojených bytostně se středověkou a novověkou historií Mostu tu budou například k vidění i vzácné Madony a Piety z Litvínova, Lužic, Flájí a Bedřichova Světce.

Mezi nejvzácnější vystavená díla lze jednoznačně zařadit Votivní desku s motivem Nanebevzetí Panny Marie z roku 1538 od proslulého mistra IW, zlacený relikviář ze 14. století anebo části tří pozdně gotických oltářů (Sv. Jan Křtitel, Sv. Kateřina Alexandrijská, Sv. Alexius) pocházející z děkanského kostela v Mostě. Zaniklou ves Fláje připomenou tři plastiky z 15. – 16. století, které kdysi zdobily tamní kostel. Velkou pozornost pak nepochybně vzbudí dvojice velkoformátových obrazů připomínajících pověsti o záchraně města Mostu před dobytím husity v roce 1421. Společně byly v mosteckém muzeu vystaveny naposledy před 100 lety. Na své si přijdou i milovníci mladší mostecké historie, které uličkami starého Mostu kolem roku 1870 pomyslně provede malíř Heinrich Loos.

Ve výstavních prostorách je nutné udržovat stabilní klima, proto bude výstava přístupná jednotlivcům anebo malým skupinám o počtu max. 10 osob.

Otevřeno denně kromě pondělí od 12:00 do 18:00 hodin,  So – Ne: 10:00 – 18:00 hodin

Reklama


Žádné komentáře v článku OBRAZEM: Muzeum ožilo výstavou starého Mostu. Přijďte se přesvědčit

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další v kategorii Kultura

FOTO: Mostecký hrad Hněvín ožil open air akcí

V sobotu 24. července to na mosteckém hradě Hněvín žilo. Konal se tu první ročník open air party, která nabídla […]

ZAJÍMAVOST: Jezero Most ožije kulturní akcí

Obyvatelé města Most mají možnost navštívit další zajímavou akci, která patří mezi novinky. Kulturní akce ve znamení párty nabídne hudební […]

FOTO: Projekt Skutečná liga zavítal znovu na 1.náměstí

Čtvrtek 22. července patřil druhému koncertu talentovaných a začínajících kapel. Projekt Skutečná liga, který pořádá město Most, se uskutečnil již […]

×