OBRAZEM: Muzeum získalo několik zkamenělých stromů starých 20 milionů let

27. 5. 2021 12:00 - | Zajímavosti

Foto: Tomáš Urban

Oblastní muzeum a galerie v Mostě získalo několik velkých ukázek kmenů zkamenělých stromů. Tři kusy byly nalezeny v lomu Vršany u Mostu a dva kusy jsou z Rokle u Kadaně. Kmeny z lomu Vršany jsou z třetihorního stáří a byly nalezeny v usazeninách nadloží uhelné sloje. Jejich stáří je odhadováno na 15 až 20 milionů let. Všechny tři kusy jsou zploštělé a jejich délka je asi 1,5 metru.

Kmeny z Rokle u Kadaně jsou podobného stáří, ale jiného původu. Jsou to pozůstatky poslední epochy vulkanické činnosti v severozápadních Čechách. V té době často docházelo ke vzniku laharů. Sopečnou činností se z vrchních partií řítila do nižších poloh masa lávy, která strhávala další kusy hornin, vody a porostu, včetně vzrostlých stromů. Tyto velké kusy stromů byly následně velmi rychle překryty dalšími vrstvami bahna. Největší kus má délku téměř dva metry a jeho váhu odhaduju na 1,5 tuny.

Tyto ukázky zkamenělých stromů získalo zásluhou dlouhodobé spolupráce s geology těžebních firem Severní uhelná a.s., Severočeské doly a.s. a Keramost Most, a.s. 

„O případném umístění stromů uvažujeme, ale žádná konkrétní rozhodnutí zatím nebyla učiněna. V současné době je pro nás prioritou dokončení nové přírodovědné expozice. Určitě to, ale jen o tom kmeny někam přesunout, ale i o tom jak je zabezpečit. V současné době musíme počítat i s omezením investic v důsledku koronavirové krize.“ popisuje geolog mosteckého muzea Pavel Dvořák.

Reklama


Žádné komentáře v článku OBRAZEM: Muzeum získalo několik zkamenělých stromů starých 20 milionů let

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Další v kategorii Zajímavosti

CHYSTÁ SE: Softballisté doma odehrají finále extraligy s Břeclaví

V sobotu 8. října 2022, se v areálu Ovčín bude konat finále extraligy mužů v softballu. Mostečtí přivítají na domácí […]

FOTO: V Mostě se konal třetí ročník největší deskoherní akce. Účast byla veliká

O víkend 1. a 2. října 2022, se v Oblastním muzeu a galerie v Mostě, uskutečnil již třetí ročník oblíbené […]

ZAJÍMAVOST: ORLEN Unipetrol otevřel novou výrobní jednotku dicyklopentadienu

Největší česká petrochemická společnost ORLEN Unipetrol uvedla do provozu zcela novou jednotku na výrobu produktu s názvem dicyklopentadien, kterým rozšíří své […]

×