OBRAZEM: Muzeum získalo několik zkamenělých stromů starých 20 milionů let

27. 5. 2021 12:00 - | Zajímavosti

Foto: Tomáš Urban

Oblastní muzeum a galerie v Mostě získalo několik velkých ukázek kmenů zkamenělých stromů. Tři kusy byly nalezeny v lomu Vršany u Mostu a dva kusy jsou z Rokle u Kadaně. Kmeny z lomu Vršany jsou z třetihorního stáří a byly nalezeny v usazeninách nadloží uhelné sloje. Jejich stáří je odhadováno na 15 až 20 milionů let. Všechny tři kusy jsou zploštělé a jejich délka je asi 1,5 metru.

Kmeny z Rokle u Kadaně jsou podobného stáří, ale jiného původu. Jsou to pozůstatky poslední epochy vulkanické činnosti v severozápadních Čechách. V té době často docházelo ke vzniku laharů. Sopečnou činností se z vrchních partií řítila do nižších poloh masa lávy, která strhávala další kusy hornin, vody a porostu, včetně vzrostlých stromů. Tyto velké kusy stromů byly následně velmi rychle překryty dalšími vrstvami bahna. Největší kus má délku téměř dva metry a jeho váhu odhaduju na 1,5 tuny.

Tyto ukázky zkamenělých stromů získalo zásluhou dlouhodobé spolupráce s geology těžebních firem Severní uhelná a.s., Severočeské doly a.s. a Keramost Most, a.s. 

„O případném umístění stromů uvažujeme, ale žádná konkrétní rozhodnutí zatím nebyla učiněna. V současné době je pro nás prioritou dokončení nové přírodovědné expozice. Určitě to, ale jen o tom kmeny někam přesunout, ale i o tom jak je zabezpečit. V současné době musíme počítat i s omezením investic v důsledku koronavirové krize.“ popisuje geolog mosteckého muzea Pavel Dvořák.

ReklamaŽádné komentáře v článku OBRAZEM: Muzeum získalo několik zkamenělých stromů starých 20 milionů let

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další v kategorii Zajímavosti

ORLEN Unipetrol uspořádá v litvínovské rafinerii pravidelné havarijní cvičení. Krátkodobě bude omezena doprava

V litvínovském výrobním závodě skupiny ORLEN Unipetrol se v úterý 3. října v dopoledních hodinách uskuteční pravidelné havarijní cvičení, které prověří účinnost a […]

TIPY NA VÍKEND: Hokej, divadelní představení nebo tradiční trhy

Je tu další víkend a s ním i naše další tipy kam vyrazit. Věříme, že si i tentokrát vyberete. Míša […]

OBRAZEM: Centrum Litvínova se zaplnilo lidmi. Konal se další ročník Svatomichaelské slavnosti

Ve čtvrtek 28. září 2023 se v Litvínově konala další každoroční tradiční Svatomichaelská Slavnost. Nabídla opět zajímavý kulturní program, který […]

×