OBRAZEM: Na zasedání zastupitelstva protestovali studenti. Město i tak odhlasovalo peníze na rekonstrukci Repre

1. 3. 2024 16:16 - | Ostatní, Zajímavosti

Ve čtvrtek 29. února 2024 se konalo 10. Zasedání zastupitelstva města Mostu, na kterém zastupitelé schválili peníze na přestavbu Repre, avšak několik studentů protestovalo. Studenti během první půlhodiny jednání vytrvale stáli na nohou a drželi směrem k zastupitelům transparenty s nápisy „Knihovna patří sem“ nebo „Repre: nezničte naši historii!“. Po jejich vystoupení před zastupitelstvem byly i přesto schváleny peníze na přestavbu Repre.
Později v diskuzi zastupitelů, která trvala skoro hodinu a byla opět prakticky jenom o Repre, společnosti Artech, funkčnosti knihovny atp. předčasně ukončena hlasováním zastupitelstva.

MUDr. Alena Dernerová po odhlasování finančních prostředků na Repre přečetla e-mail, který jí přišel do schránky. „Vážení zastupitelé, právě se chystáte rozhodnout o budoucnosti centra Mostu, tak tím vlastně i o kvalitě života v něm. Prosím, respektujte názory odborníků a pokuste se najit jiná řešení, jak naložit s kulturním domem Repre a knihovnou. Máme zde odstrašující příklad z minulosti, kdy politici udělali špatná rozhodnutí, která ovlivnila život v celém centru města. Tím příkladem je výstavba obchodního centra, Centrálu. Nejenže tato nekvalitní stavba zničila potenciál celého náměstí, ale absolutně vysála život z centra našeho města. Pan primátor do Českého rozhlasu přiznal, že nevylučuje demolici knihovny a to ve spojení z velice nešetrnou rekonstrukcí Repre. Může opravdu ovlivnit podobu nového Mostu. Všichni si dodnes stýskáme po starém Mostu a nyní se chystáme bourat a ničit Most nový. Zde ale neustupujeme uhlí, ale lidské neznalosti a neúctě. Dnes už též k historické architektuře. To nám naši potomci stoprocentně neodpustí, je třeba si uvědomit, že nový Most je opravdu evropským unikátem. V Evropě není měst, která v 80. letech 20. století vyrostla celá na zelené louce a to za pomoci špičkových urbanistů, architektů a umělců. Je pochopitelné, že mnoho z Vás nemá k Brutalistní architektuře nemá vztah, ale již dnes jsou kvality centra Mostu potvrzovány největšími odborníky z oboru. Pokusme se tedy naše město rozvíjet a ne ničit.“

Též se probíralo téma letních olympijských her u jezera Most, kde se připravuje největší olympijský festival v historii České republiky, s účastí přibližně 50 sportovních svazů. V červnu tohoto roku budou zveřejněny podrobnosti ohledně toho, které sportovní svazy a kluby budou zastoupeny, jak dlouho budou mít své programy a na kterých konkrétních místech u jezera se budou konat jejich akce. V současné době se stále pracuje na různých verzích programu, které se neustále aktualizují.
Kromě toho bylo nově odhaleno, že u jezera bude umístěn olympijský symbol, kterým bude Eiffelova věž o výšce 12 metrů. Česká televize navíc plánuje 90minutový přenos přímo z areálu u jezera den před zahájením olympijských her.

V diskuzích občanů zazněly dotazy, kdy se bude moct dát platit v MHD kartou nebo přestavba starého zastřešeného parkoviště u bloku 510-511 v Sukově ulici.

Foto: Filip Lipiner

ReklamaDalší v kategorii Ostatní

FOTO: Ve sportovní hale se konal memoriál Petra Lískovce v šermu

Ve dnech 13. a 14. dubna 2024 se ve sportovní hale konal turnaj ve sportovním šermu – Memorial Petra Lískovce. […]

FOTO DNE: Děti společně s rybáři vypustily do řeky Bíliny stovky ryb

Po půlroce se děti a rybáři z Českého rybářského svazu opět setkali u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě na tradičním […]

ZAJÍMAVOST: Na Matyldě začne zítra oprava in-line dráhy. Potrvá do 19. dubna

Po opravě dráhy na Benediktu, se teď město zaměřilo na Matyldu. Zde začne zítra částečná oprava in-line dráhy, která potrvá […]

×