OBRAZEM: Most investuje do bezpečnosti města

10. 7. 2024 7:30 - | Ostatní, Zajímavosti

Foto: Filip Lipiner, Mostecká Vlaštovka

Bezpečnost obyvatel je jednou z priorit města Mostu, přestože je zajišťování veřejného pořádku v tomto městě náročnější než v jiných lokalitách, nasazení a práce mosteckých strážníků jsou o to více patrné. Na konci loňského roku dosáhl počet strážníků 89, spolu s 23 civilními pracovníky, 20 asistenty prevence kriminality, 10 pracovnicemi školní dohledové služby a třemi pracovníky na pozici chovatele zvířat.

Strážníci mají k dispozici nejen standardní techniku, ale i špičkový kamerový dohledový systém, který v loňském roce zahrnoval 104 kamer. Letos jich přibude dalších osm. V roce 2023 bylo rovněž rozšířeno operační středisko městské policie, které nyní využívá pokročilé analytické nástroje obohacené o prvky umělé inteligence.

Kamery jsou rozmístěny po celém městě, zejména v sociálně vyloučených lokalitách, kde je nejčastěji zaznamenáváno páchání trestných činů a přestupků. „Kamery pomáhají nejen k usvědčování případného pachatele, ale s jejich pomocí odhalujeme různé přečiny i v reálném čase. Působí rovněž preventivně, stejně jako aktivní přítomnost strážníků a asistentů prevence kriminality v terénu, zejména pak v problematických lokalitách. V oblasti prevence pak hrají významnou roli stovky přednášek, které městská policie každý rok pořádá nejen ve školách, ale například i v mosteckém klubu seniorů,“ uvedl ředitel Městské policie Most Jaroslav Hrvol.

Navzdory všem opatřením strážníci a asistenti prevence kriminality v loňském roce řešili stovky přestupků, zejména v oblasti bezpečnosti a veřejného pořádku. Nejčastějším místem páchání těchto přestupků, často pod vlivem alkoholu či omamných látek, byly sociálně vyloučené lokality, kterých je v Mostě celkem sedm. Kromě velkých lokalit, jako jsou Chanov, Stovky a Sedmistovky, jde také o ulice M. G. Dobnera, U Věžových domů a bloky 518 a 525 v ulicích K. H. Borovského a Javorová.

„Na základě rozsáhlého dotazníkového šetření jsme v loňském roce zjišťovali, jaký je pocit bezpečí Mostečanů. Ve srovnání s obdobným šetřením uskutečněným v roce 2021 jsme zaznamenali téměř ve všech oblastech zlepšení pocitu bezpečí obyvatel, ale současně jsme odhalili i oblasti, kam bude letos i v následujících letech směřovat naše zvýšené úsilí. K tomu nám pomůže i pocitová mapa. Ta nám ukázala nejvíce problémová místa z hlediska bezpečnosti a pocitu bezpečí obyvatel, ale také místa, která mají mostečtí občané rádi, a lokality, u kterých by ocenili jejich rozvoj,“ doplnil Jaroslav Hrvol.

ReklamaDalší v kategorii Ostatní

CHYSTÁ SE: Matylda v neděli ožije dalším ročníkem Krušnoman triathlonu

V neděli 28. července 2024 se na mostecké Matyldě uskuteční další ročník tradičního závodu Krušnoman Cross Triathlon Most. Závodníci nejprve […]

OBRAZEM: Zákulisí příprav na Olympijský festival u jezera Most

Jezero Most se již za dva dny stane dějištěm jedinečné sportovní události. Olympijský festival 2024 nabídne návštěvníkům přes padesát sportů […]

ZAJÍMAVOST: K jezeru Most budou po dobu festivalu zajíždět nové MHD spoje

Olympijský festival u jezera Most, který se bude oficiálně konat od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024, přináší […]

×