OBRAZEM: V mosteckém muzeu začala výstava s názvem Když věk je jen číslo

13. 9. 2023 19:30 - | Kultura, Ostatní, Zajímavosti

Dnes odstartovala v mosteckém Oblastním muzeu a Galerie v Mostě výstava při příležitosti oslav 80 let Elektrárny v Komořanech. Výstava pojmenovaná Když věk je jen číslo nabídne 10 výstavních panelů a množství dochovaných artefaktů, ukázek dobových technologií a upomínek na minulost. Návštěvníky seznámí s historií komořanské elektrárny a obecně energetiky na Mostecku. Autoři výstavy shromáždili historické fotografie, dobové zprávy z tisku, kroniky, ale také unikátní měřicí přístroje, hasičské vybavení či ochranné pomůcky. Prohlédnete si, jak vypadá moderní teplárna v 21. století, a to díky nevšednímu zážitku z fotografií ve formátu 3D. Návštěvníky výstavy možná překvapí, kolik umělců zachytilo industriální krásu Komořan. Některé z vystavených obrazů dodnes visí v kancelářích a dílnách, další našli autoři zaprášené ve skladech a opuštěných budovách. Mnohé z kreseb sloužily jako ocenění a diplomy.

Devět pamětníků, kteří prošli elektrárnou v Komořanech a mnozí z nich také ervěnickou elektrárnou, vzpomíná na léta strávená v energetice. V projektu Paměť elektrárny vypráví o své práci, o vztazích, o změnách, kterými Komořany procházely, i o trávení volného času. Poslechnete si vzpomínky, jak se brodili popílkem, stavěli dětský tábor nebo zaučovali nováčky.

Na výstavě se nebudou nudit ani děti. V dětském koutku si totiž vyzkouší poskládat schéma výroby tepla, naučí se pár slovíček z energetiky, zahrají si energetické pexeso nebo si mohou malovat.

Foto: Tomáš Urban

ReklamaDalší v kategorii Kultura

CHYSTÁ SE: V Galerii Teplice se uskuteční v říjnu oblíbený čokoládový festival

O víkendu 13. až 15. října se v Galerii Teplice koná tradiční Čokoládový Festival! Nejsladší víkend v Teplicích je tu! Přijďte […]

OBRAZEM: Travesti show Scandalladies bavila Nový Obzor

Hana Zagorová, Marie Rottrová, skupina Holki a mnoho dalších, bylo k vidění v pátek 22. září 2023 v mosteckém Novém […]

AKTUÁLNĚ: V mosteckém Radničním parku slaví senioři svůj svátek. Probíhají i francouzské trhy

Právě teď slaví senioři v mosteckém Radničním parku svůj svátek. Společně se svátkem probíhají také francouzské trhy. Francouzští prodejci nabízejí […]

×