OD SOUSEDŮ: Observatoře Milešovka a Planetum podpoří celostátní vzdělávací projekt Dotkni se vesmíru

24. 6. 2021 10:54 - | Zajímavosti

Vědecko-vzdělávací projekt Dotkni se vesmíru umístí automatizovanou přijímací stanici na Meteorologickou observatoř Milešovka a do pražské Hvězdárny Ďáblice. V rámci projektu vedeného organizací Steam Academy desítky škol na podzim vypustí vlastní meteorologické sondy do stratosféry. Skrze nově umístěné stanice na Milešovce a ďáblické hvězdárně v Praze mohou školy po vypuštění balónu předpovědět, kam přesně sondy po návratu na Zem dopadnou

„Projekt vyvrcholí na podzim vypuštěním 45 stratosférických balonů s meteorologickými sondami.  Než se sonda dostane do stratosféry, trvá to asi dvě hodiny, ve výšce kolem 33-35 km pak balon praskne a sonda se pomocí malého padáku vrátí zpět na Zem. Nové přijímače na Milešovce a Hvězdárně Ďáblice žákům umožní předem zjistit, kam sondy přibližně dopadnou. Jsme moc rádi, že nám Ústav fyziky atmosféry AV ČR a Planetum umístění přijímacích stanic umožnil“ vysvětluje Rostislav Konopa, autor projektu a zakladatel Steam Academy.
Stovky žáků se dotknou vesmíru
Projekt Dotkni se Vesmíru běží od března a zapojily se do něj stovky studentů z Česka a Slovenska, mezi nimi i například ZŠ Smart z Roudnice nad Labem nebo dvacítka pražských škol. Žáci sami v týmech sestavují a programují vlastní stratosférické balóny s meteorologickou sondou. V rámci experimentu si vyzkouší vědecké měření tlaku, teploty, výšky, vlhkosti a vyfotí planetu Zemi z vesmíru. 
Týmy svoje kroky zaznamenávají do projektového deníku a zkušenosti sdílejí na Facebooku. Po celou dobu příprav jim je k dispozici odborný tým, který jim zajišťuje metodickou a pedagogickou podporu. Spolu s žáky bude sondy ve vzduchu sledovat i široká veřejnost a to pomocí aplikace navržené Ondřejem Koloničným speciálně pro projekt Dotkni se vesmíru. Přijímací stanici a stratosférickou sondu vyrobil skautský radiokroužek OK1RAJ.
„Dlouhodobě se snažíme popularizovat meteorologii mezi studenty i u široké veřejnosti, proto jsme se rozhodli projekt Dotkni se vesmíru podpořit. Kromě umístění přijímací stanice do observatoře na Milešovce nabízíme žákům i doprovodné přednášky z oblasti meteorologie a další aktivity,“ říká Pavel Sedlák, vedoucí oddělení meteorologie v Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
„Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy (Planetum) podpořilo projekt Dotkni se vesmíru letos už přednáškami pro více než 1800 žáků ze zapojených škol a zároveň umístí jednu automatizovanou přijímací stanici na jedno ze svých pracovišť, Hvězdárnu Ďáblice,” říká Jan Spratek, odborný pracovník programového oddělení Planetum. 

Organizátoři vycházejí ze STEAM přístupu ke vzdělávání
Za projektem stojí učitel a skaut Rostislav Konopa a jeho organizace Steam Academy, která vychází z konceptu STEAM výuky (z anglických názvů Science, Technology, Engineering, Art, Math) propojující technické obory s humanitními. Organizátoři navrhli veškerou metodiku, zapojili desítky škol a zajistili technickou stránku projektu. Pod vedením Michala Rybky ze skautského radiokroužku OK1RAJ organizační tým navrhl a nakreslil veškeré technické výkresy, zajistil elektronické součástky a vyrobil meteorologické sondy. 

ReklamaŽádné komentáře v článku OD SOUSEDŮ: Observatoře Milešovka a Planetum podpoří celostátní vzdělávací projekt Dotkni se vesmíru

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další v kategorii Zajímavosti

OBRAZEM: Travesti show Scandalladies bavila Nový Obzor

Hana Zagorová, Marie Rottrová, skupina Holki a mnoho dalších, bylo k vidění v pátek 22. září 2023 v mosteckém Novém […]

CHYSTÁ SE: V Obzoru se uskuteční o víkendu další Swap akce!

V mostecké Obzor aréně se tento víkend uskuteční další oblíbená SWAP – akce, kterou pravidelně pořádají dobrovolnice z Mosteckého SWAP […]

ZAJÍMAVOST: Hasiči vyprošťovali osoby z výkopů. Šlo o intenzivní výcvik

Ve dnech 18. – 20. 9. 2023 proběhl na centrální hasičské stanici v Mostě další intenzivní výcvik ve stabilizaci a […]

×