Svěřte se do péče neurologů z Ústí nad Labem

20. 1. 2022 15:14 - | Ostatní

Ztrácíte citlivost v chodidlech nebo prstech rukou, máte nejistou chůzi a necítíte chlad či horko při dotyku? Může se jednat o poruchy periferních nervů, takzvanou neuropatii.
Při neuropatii trápí nemocného časté mravenčení v končetinách a nedostatek citu v prstech na rukou a chodidlech.

Vznik a rozvoj onemocnění ovlivňují některé nemoci, především cukrovka, autoimunitní onemocnění, nedostatečná činnost ledvin a jater, obezita, ale může být vrozené či důsledkem úrazů i nadužívání alkoholu. Právě u alkoholiků tělo velmi často ztrácí vitaminy (především E a B), což může přispívat k rozvoji neuropatie.

K čemu nám slouží periferní svalstvo
Díky němu cítíme pohlazení, ale dokážeme i dýchat, polykat či ovládat močový měchýř a všechny ostatní orgány těla. Když periferní svaly fungují zdravě, tak, jak mají, vysílají informace o podnětech, které dostávají na periferii, tedy vzdálených částech těla a ty posílají do mozku a míchy. Tam se vyhodnotí a následuje adekvátní reakce: ucuknutí ruky z horké plochy na sporáku… Pacienti přicházejí do ordinací lékařů na neurologii v Ústí nad Labem obvykle s pocity ztráty citu v prstech, po pádech a při nejisté chůzi, kdy už situace začíná ohrožovat jejich zdraví. Pokud tělo nereaguje přiměřeně, nemusíte se vyhnout nebezpečí a následuje úraz (například necítíte horkou plotnu), infekce končetiny, v nejhorších případech až amputace.
Skupiny nejohroženějších nervů
Základními skupinami nervů, které jsou v našem těle poškozené neuropatií jsou senzorické, motorické a autonomní nervy. Informace o teplotě pokožky, vibracích a dotycích jsou dílem senzorických nervů v těle; motorické zodpovídají za pohyb, jejich narušením jsme ohrožení pády a úrazy. Pacienti s neuropatií často našlápnou do prázdna, ztratí jistotu a upadnou. Zlomeniny bývají velmi častými následky poruchy periferních svalů. Autonomní nervy zase zodpovídají za hladinu našeho krevního tlaku, ovládají srdeční činnost, ale i vyprazdňování.

V hlavní roli nohy

Dolní končetiny bývají neuropatií postižené nejčastěji. Ať se jedná o komplikace v důsledku utlačení periferních svalů úrazem nebo jako následek postupující cukrovky. U diabetu dlouhodobě zvýšená koncentrace glukózy v krvi způsobuje narušení a poškození funkce nervových buněk a vláken tvořících samotný nerv. Když přidáte konzumaci alkoholu a kouření, situaci celkově výrazně zhoršíte.

Léčba: tlumení bolesti a pohyb

Podle závažnosti onemocnění lékař volí léčbu. Obvykle spočívá v tlumení bolesti, jednotlivých příznaků (křečí, záškubů, bolesti…) a v rehabilitaci.

Cviky pomohou s bolestí a posílí ochablé svalstvo. Zkusit můžete i rybí olej, který je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které redukují zánět, zlepšují krevní tlak a pomáhají zmírnit jednotlivé příznaky nemoci.

Reklama


Další v kategorii Ostatní

CHYSTÁ SE: Radniční park bude hostit akci s názvem Květen pro veřejnost

Dětská organizace Zálesák Most  pořádá již tuto neděli 15. května od 16 hodin akci, na které se každoročně představují neziskové […]

Mostecko zaplavil pyl. Mohou za to vysoké teploty

Již několik dní se mostecko „topí“ v pylu, který způsobují květy dubu, buku, smrku a borovice nikoli řepka olejka, jak […]

AKTUÁLNĚ: Na silnici mezi Mostem a Litvínovem se tvoří kolony. Zdržíte se tu

Právě teď se zdržíte na silnici I/27 mezi Mostem a Litvínovem u Chemických závodů, kde probíhá těsně u krajnice kácení […]

×