Třebušice byla další krásná obec zlikvidovaná uhlím

20. 4. 2021 12:31 - | Ostatní

Zaniklou obec Třebušice si dnešní děti již pamatovat nemusí, ale jednalo se o malou a krásnou obec v okresu Most, která byla osadou obce Souš a až v roce 1895 se dočkala samostatnosti.

Třebušice se nacházely ve stejnojmenném katastrálním území, které se po zániku obce stalo jedním z katastrálních území části Komořany města Mostu. Název zaniklé obce je zachován také v názvu železniční stanice Třebušice na železniční trati Ústí nad Labem – Chomutov a mimoúrovňové křižovatky na silnici I/13.

Název vesnice je odvozen ze jména Třebucha ve významu ves lidí Třebuchových. První písemná zmínka o obci pochází už z roku 1319. Nejvíce obyvatel zde žilo v roce 1930, kde se podle dochovalých papírů napočítalo 1652 lidí. Naopak v roce 1979, kdy se celá vesnice připravovala na likvidaci, zde žilo pouhých 310 občanů.

Obyvatelstvo Třebušic se původně živilo rybolovem v Komořanském jezeře, chovem dobytka a zemědělstvím. Z roku 1811 pochází první zpráva o dolování uhlí nedaleko Třebušic. Velký rozvoj těžby uhlí ovšem nastal až ve 2. polovině 19. století, kdy na katastru obce byly otevřeny doly Saxonia I (1879) a Saxonia II (1890).

Za druhé světové války vznikly v okolí Třebušic tábory pro válečné zajatce a zahraniční dělníky, kteří sem byli nasazeni na nucené práce do dolů a na výstavbu chemických závodů.

Nakonec byla obec Třebušice zlikvidována v letech 1978 – 1980 při rozšíření těžby uhlí a kvůli výstavbě ethylenovodu pro provoz Petrochemie v rámci podniku Chemické závody Litvínov.

Zdroj: Archiv Wikipedia.

ReklamaŽádné komentáře v článku Třebušice byla další krásná obec zlikvidovaná uhlím

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další v kategorii Ostatní

FOTO: Farmářské trhy na mosteckém 1. náměstí ukončil déšť

V pátek 19. dubna 2024 se uskutečnili na mosteckém 1. náměstí oblíbené farmářské trhy. K zakoupení zde bylo desítky čerstvých […]

OBRAZEM: Benedikt hostil další ročník Dnů Vína

Na Benediktu se letos konal již dvanáctý ročník tradiční akce známé jako Dny vína. Ty probíhaly 18. a 19. dubna […]

ZAJÍMAVOST: Hasiči cvičili v garážích Centralu evakuaci vozidel se speciální sadou vozíků

Ve dnech 15. – 17. dubna 2024 proběhl v podzemních garážích obchodního centra Central Most společný výcvik hasičů ze stanic […]

×