UNIKÁT: Panelový dům v srdci Janovského sídliště dostal solární panely

2. 7. 2021 5:57 - | Ostatní

V Hamerské ulici, jen několik málo metrů od problémového bloku R, ve kterém pravidelně dochází k výtržnostem a hlasitým hádkám a z poznatků městské policie Litvínov mimo jiné vyplývá, že zde funguje varna pervitinu, se zelená pravý opak. Dvouvchodový panelový dům, který už na první pohled do koloritu místní šedi úplně nezapadá vyniká nejen svou zelenou fasádou a atypicky řešenou střechou, ale hlavně perfektně fungujícím SVJ.

Pominu-li několik kamer na každém patře tohoto unikátu, moderní výtah napojený taktéž na kamerový systém, zrekonstruované a čisté společné prostory, nebo nově opravené balkóny, což není obvyklé ani v jiných městech, zbyde mi to nejduležitější a to je absolutně ojedinělý přístup k závislosti na dodávce služeb. Po dlouhé cestě, plné překážek, se nyní papírový projekt stal skutečností.

V přebudovaném sklepě tiše pracují čtyři tepelná čerpadla zásobující celý bytový dům teplou vodou, na střechu v druhé polovině tohoto měsíce přibylo 56 fotovoltaických panelů a to vše v celkové hodnotě pěti milionů korun. Celý tento inovativní proces byl spuštěn za účelem úspor všech obyvatel a úspora by to měla být podle propočtů až 40%. Návratnost této investice bude tedy opravdu velice rychlá a měla by se uskutečnit v horizontu několika málo let. Prohlídka celého domu, exkluzivně pro naší redakci, proběhla s těmi nejpovolanějšími a to se správci, vlastníky několika bytových jednotek a hlavně hrdými obyvateli Vladimiro Giampaolim a Onřejem Čemou, kteří mimo jiné dopodrobna popisovali všechny uřednické šimly, s kterými se museli jako svj během tohoto projektu vypořádat a že jich bylo.

Absolutně do oka bijícím se, tento trochu jiný panelový dům, který se zbavil závislosti na dodávkách tepla a teplé vody a šetřící svým nájemníkům i výdaje za elektřinu, stává při širším pohledu z venku kdy zdevastovaný a problémy prolezlý blok R v těsné blízkosti tvoří temný stín připomínající, že jsme pořád tady, v Janově. Autor: Michal Němec.

ReklamaŽádné komentáře v článku UNIKÁT: Panelový dům v srdci Janovského sídliště dostal solární panely

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další v kategorii Ostatní

ZAJÍMAVOST: Miroslav Donutil navštívil mostecké kino Kosmos

Ve čtvrtek 16. května vyprodal populární herec, bavič a vypravěč Miroslav Donutil mostecké kino Kosmos, kde uspořádal besedu a pobavil […]

ZAJÍMAVOST: Pěvecký sbor 11. ZŠ odehrál koncert v oseckém klášteře

Ve středu, 15. května se uskutečnil poslední veřejný koncert pěveckých sborů z 11. základní školy v Mostě. Pro svoje poslední […]

TIPY NA VÍKEND: Slavnost vína, fandění hokejistům nebo finále v házené

Je tu další víkend a s ním i naše další tipy kam vyrazit. Věříme, že si i tentokrát dokážete vybrat […]

×