ZAJÍMAVOST: Rybník v Chudeříně obývá pár Kachny Mandarinské. Jedná se o první případ na severu Čech

26. 1. 2023 16:24 - | Ostatní, Zajímavosti

Na rybníku Nová Voda v Litvínově – Chudeříně je k vidění druh Kachny, který je původem z Asie a v České republice se vyskytuje jen desítka kusů. Fotografie nám zaslal čtenář, který nevěřil svým očím. „Nikdy předtím tu takový druh Kachny nebyl. Bavil jsem se s kamarádem, který se věnuje Ornitologii a ten sám potvrdil, že se jedná o něco úžasného.“ popisuje čtenář Zdeněk Kovařík.

Tento druh pochází z Asie, kde v současné době obývá Amur, Sachalin, Japonsko, Mandžusko, Čínu a Severní a Jižní Koreu. Do Evropy byl dovezen během 18. století jako ozdobný pták, v současné době zde volně hnízdí mimo Britských ostrovů 850–3000 párů, dalších asi 7000 ptáků žije volně na území Velké Británie.

V České republice byla Kachnička Mandarinská ve volné přírodě poprvé zaznamenána ve druhé polovině 19. století, kdy byl u Hodonína zastřelen kačer ve svatebním šatu. První zaznamenané hnízdění proběhlo v roce 1980 u Lednice, po roce 2003 je pozorován obecný nárůst početnosti a po roce 2011 již pravidelné hnízdění, zejména v Jihomoravském kraji. Na Svratce v Brně bylo mezi lety 2011–2018 zaznamenáno celkem 37 případů hnízdění. Teď se může Litvínov pyšnit výskytem tohoto druhu poprvé na severu Čech.

ReklamaDalší v kategorii Ostatní

FOTO: Ve sportovní hale se konal memoriál Petra Lískovce v šermu

Ve dnech 13. a 14. dubna 2024 se ve sportovní hale konal turnaj ve sportovním šermu – Memorial Petra Lískovce. […]

FOTO DNE: Děti společně s rybáři vypustily do řeky Bíliny stovky ryb

Po půlroce se děti a rybáři z Českého rybářského svazu opět setkali u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě na tradičním […]

ZAJÍMAVOST: Na Matyldě začne zítra oprava in-line dráhy. Potrvá do 19. dubna

Po opravě dráhy na Benediktu, se teď město zaměřilo na Matyldu. Zde začne zítra částečná oprava in-line dráhy, která potrvá […]

×