ZAJÍMAVOST: Samice kriticky ohroženého sokola stěhovavého zahřívá na komíně litvínovské rafinérie čtyři vejce

29. 3. 2023 16:12 - | Ostatní, Zajímavosti

V letošním roce kriticky ohrožený druh dravce snesl ve výrobním areálu u Litvínova čtyři vejce. Od zahájení sledování sokolů ve výrobních areálech skupiny se na komínech litvínovské rafinérie podařilo od roku 2012 vyvést sokolím párům na 34 mláďat. Sokoly může sledovat také veřejnost přes online kamery umístěné v blízkosti hnízdních budek na stránkách www.starameseosokoly.cz.

Hnízdění sokolů ve výrobním závodě u Litvínova je letos pozorováno již dvanáctým rokem ve spolupráci s organizací Alka Wildlife. S tou jsou v areálu pravidelně udržovány dvě hnízdní budky na komínech T700 a etylenové jednotky. Celkem je zřízeno v areálech skupiny pět hnízdních budek, na kterých se podařilo vyvést již 41 mláďat. Areály skupiny poskytují sokolům ideální podmínky pro život díky klidu na hnízdění a dostatku potravy v okolí hnízdiště.

Kriticky ohrožený sokol stěhovavý začíná v našich krajinách hnízdit na přelomu února a března. Samice obvykle snáší 1-4 vejce, která zahřívá dalších zhruba 30 dní do vylíhnutí mláďat. Ty jsou přibližně tři týdny poté okroužkována ornitology, aby mohl být v budoucnosti identifikován jejich původ na českém území. Při kroužkování se také zjistí pohlaví mláďat.

Novinkou ve sledování sokolů ve skupině je zřízení fotopasti v pardubické společnosti Paramo. Veřejnost může také sledovat hnízdění sokolů přes online kamery, které jsou zřízené v Litvínově a Kralupech nad Vltavou a to přes stránky www.starameseosokoly.cz.

Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana, otrokovická společnost REMAQ a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a síť ORLEN na Slovensku a v Maďarsku. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největší multi-energetickou společností ve střední Evropě. ORLEN Unipetrol zaměstnává téměř 6 000 lidí a je aktivní v oblasti společenské odpovědnosti. Svou pozornost věnuje iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí.

ReklamaDalší v kategorii Ostatní

FOTO: Ve sportovní hale se konal memoriál Petra Lískovce v šermu

Ve dnech 13. a 14. dubna 2024 se ve sportovní hale konal turnaj ve sportovním šermu – Memorial Petra Lískovce. […]

FOTO DNE: Děti společně s rybáři vypustily do řeky Bíliny stovky ryb

Po půlroce se děti a rybáři z Českého rybářského svazu opět setkali u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě na tradičním […]

ZAJÍMAVOST: Na Matyldě začne zítra oprava in-line dráhy. Potrvá do 19. dubna

Po opravě dráhy na Benediktu, se teď město zaměřilo na Matyldu. Zde začne zítra částečná oprava in-line dráhy, která potrvá […]

×