ZAUJALO NÁS: Martin Schubert s vadou zraku běžel v Mostě noční běh

16. 8. 2021 7:49 - | Zajímavosti

Foto: Tomáš Urban

Sobotního nočního zážitkového běhu Night Run, se zúčastnil i třicetiletý Martin Schubert, který má Stargardtovu chorobu zraku. Choroba, která je známá také jako makulární dystrofie, při nichž dochází vlivem porušení výživy sítnice k jejím nevratným změnám a poruše vidění. Jedná se o dědičné onemocnění vznikající mutací genu pro membránový protein.

„Beru to jako motivaci, která mě žene dopředu. Když to dokáží lidé, kteří nemají zrak, tak to zvládnu i já!.“ popisoval Martin Schubert před nočním během. V Mostě si vybral 10 kilometrovou trasu, kterou zvládl i díky pomoci svého kamaráda Daniela Lachmanna z Mostu. „Jelikož nevidím před sebe, ale pouze do stran, musel jsem běžet za ním, on hlídal všechny překážky a dával na mě veliký pozor, patří mu velké díky, nejen za pomoc v tomto závodě, ale že se semnou snaží pomáhat lidem, kteří mají stejný problém jako já.“ popisuje dál Martin Schubert.

Martina začal běh bavit před pár měsíci, kdy dokázal za jediný měsíc uběhnout neuvěřitelných 250 kilometrů. „V rodném Písku jsem běžel i půlmaraton a cílem, který mám, je uběhnout ultramaraton.“ říká motivačně Schubert.

Martin začal mít první příznaky již v dětství, kdy začal mít problém u lékaře s barvocitem. Další problémy však nikdy nenastali. Až před rokem začal postupně ztrácet zrak, díky kterému ztratil po pár měsících i práci. „Postupně jsem přestával vidět, bylo to hrozné, cítil jsem se špatně, ale jsem rád, že jsem to zvládl a teď se snažím koukat na život jiným pohledem.“ popisuje Martin, který se v Mostě narodil, má tu rodiče, ale momentálně bydlí v jihočeském Písku.

Dokázal za pomoci svého „týmu“ vytvořit web, který pomáhá pacientům, kteří jsou na tom podobně jako, je on. Webové stránky si můžete prohlédnout zde. „V mém týmu je můj kamarád Daniel Lachmann, který semnou dělá na stránkách administraci. Dále nám pomáhá paní učitelka PhDr. Mgr. Marcela Hofnerová, která učí na mostecké Střední průmyslové a Střední odborné škole gastronomie a služeb v Mostě. Nesmím zapomenout na paní Ing. Martinu Klárovou, která nám pomáhá s nadačním fondem a příspěvkovou organizací stejně jako paní Hofnerová.“ popisuje dál Martin. Doktorka MUDr. Petra Lišková, která učí na univerzitě Karlova a pracuje v očním genetickém centru v Praze, dodává svým pacientům kontakt na Martina. „Snažím se všem, kdo se na mě obrátí, dost pomoct a změnit pohled na svět.“ dodává Martin Schubert, který měl dříve sen, být vojákem, dnes také pomáhá lidem, ale jen jiným stylem.

Reklama


Žádné komentáře v článku ZAUJALO NÁS: Martin Schubert s vadou zraku běžel v Mostě noční běh

Buďte první kdo přidá komentář.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další v kategorii Zajímavosti

V Mostě bude další ruční myčka aut. Nabídne technologii mytí spodku

Mostečané budou mít možnost navštěvovat další novou ruční myčku vozidel. Nabídne jedinečnou technologii mytí spodní části vašeho vozidla, ruční mytí […]

Městská policie má nový analytický software, který vyhodnotí obrazy a záznamy z 94 kamer

Operační středisko městské policie a kamerový systém prošly v posledních letech zásadní modernizací. V loňském roce Městská policie Most připravila […]

V Mostě bude letošní první farmářský trh. Nabídne zabijačkové hody

Již v sobotu 22.ledna se 1.náměstí zaplní stánky. Konat se tu bude letošní první farmářský trh. Tradiční zahájení farmářské sezóny […]

×