Městská policie má nový analytický software, který vyhodnotí obrazy a záznamy z 94 kamer

18. 1. 2022 16:30 - | Zajímavosti

Operační středisko městské policie a kamerový systém prošly v posledních letech zásadní modernizací. V loňském roce Městská policie Most připravila projekt z oblasti Smart & Safe City na další modernizaci – pořízení analytického softwaru pro městský kamerový dohledový systém. Ten umožní efektivněji využít rozsáhlou síť kamerových bodů městského kamerového dohledového systému v Mostě a zefektivní práci městské i státní policie.

„V loňském roce jsme s projektem uspěli a dostali jsme od Ministerstva vnitra dotaci na tzv. vyhodnocovací software, který operátorům umožní zrychlené přezkoumání záznamů podle zadaných kritérií. Několikahodinový záznam umí systém během pár minut zanalyzovat a operátorovi vyhledá  potenciálního pachatele, a to například podle barvy oblečení nebo barvy, nebo rychlosti vozidla,“ popsal výhody nového softwaru pro kamerový systém ředitel Městské policie Most Jaroslav Hrvol.

Systém pak zobrazí pouze takové objekty, které analytický pracovník požaduje, a které zadá do systému jako požadované kritérium. Systém dokáže zásadně zrychlit práci techniků z řádu hodin na minuty, a to zefektivní práci pracovníků městské policie i Policie ČR, která s městskou policií úzce spolupracuje.

Analytický software má také řadu dalších funkcí. Umožní například kontrolu chování davu, umí detekovat náhlou změnu směru, překročení stanovené čáry a narušení střeženého místa, například umělecké instalace,  detekuje náhlou změnu směru, překročení stanovené čáry a narušení střeženého místa, například umělecké instalace,  detekuje otálení objektu, nehybný objekt, pád osoby nebo zanechaný předmět.

„V letošním roce chceme on-line verzi systému rozšířit do všech problémových lokalit, kde nám umožní sledovat předem definovaná potenciální rizika, na která operátory upozorní v reálném čase. Systém upozorní pracovníky operačního střediska například, že někdo začal náhle utíkat, upadl, nebo že někdo nese nezvykle velké břemeno, například objemný odpad ke kontejnerům,“ doplnil Jaroslav Hrvol.

V rámci projektu bylo také vybudováno v blízkosti operačního střediska městské policie samostatné pracoviště pro analytické pracovníky Policie ČR. Policisté tak budou moci pracovat s kamerovým systémem města při vlastním pátrání a budou moci využít systém pro forenzní analýzu kamerových záznamů při vyšetřování trestných činů na území města Mostu.
Projekt Most – zvýšení bezpečnosti a ochrany občanů pořízením systému pro analýzu video obsahu MKDS jsou spolufinancované Ministerstvem vnitra z Programu prevence kriminality na místní úrovni 2021.

Reklama


Další v kategorii Zajímavosti

FOTO: V Radničním parku se konal premiérový hudební festival Neděle ve středu

V Radničním parku, byl v neděli 22. května zahájen nový hudební projekt s názvem „Neděle ve středu“ a jeho hlavním […]

OBRAZEM: Nacionalisté si připomněli smrt zavražděného Miloše Reha

Přes více jak třicet nacionalistů se sobotu 21. května sešlo, aby společně zapálili svíčku svému zavražděnému kamarádovi Milošovi Rehovi, který byl […]

U jezera Most se ve čtvrtek letos poprvé rozezněla hudba

Ve čtvrtek 19. května se u mosteckého jezera rozezněla hudba. V prostorách restaurace Lagarto, zahrál Radim Ševčík znamý také pod […]

×