VÍKEND V ROKÁČI: V pátek postmoderní punk, v sobotu Jam Session

21. 3. 2023 8:39 - | Kultura, Ostatní, Tipy

Hudební umělecký soubor JÁTRO se vrací ke kořenům v Podkrušnohoří. Po Chomutově je na řadě metropole pod Hněvínem – MOST! U příležitosti narozenin jednoho z umělců azyl poskytnul Mostecký hudební spolek v klubu Rokáč Vinohrady. Totální chaos postmoderního punkrocku a nezvládnuté nástrojové techniky můžete zažít v pátek 24. března přibližně od 20 hodin. Vstupné symbolických 100 Kč. Rozcvičení účastníků akce provede lidové hudební těleso MJŮZIKVERBEŽ.

JÁTRO je česká punková kapela, působící v letech 1983 – 1985, založena v Chomutově. Kapela působila v Okresním domě pionýrů a mládeže v Chomutově na Kadaňské ulici, kde byla vedena vedle kroužku šití, zahrádkářského kroužku, zájmového kroužku mladých divadelníků atd… jako „hudební kroužek“. Kapela do podzimu roku 1984 předvedla několik koncertů, poté byla přinucena pracovníky ODPM zúčastnit se kvalifikačních zkoušek, tzv. „přehrávek“. Mezi záplavou místních barových kapel působilo Játro jako pěst na oko. Na přehrávkách nevystupovalo Játro pod svým regulerním názvem, ale bylo přinuceno si zvolit pro tuto příležitost nějaký „kulturnější“ název. Nazvalo se tedy podle tehdejších zvyklostí Hudebním souborem Jaroslava Hamouze. I texty prošly důkladnou autocenzurou, čímž vznikl nejeden řádný paskvil. Přes veškerou snahu se komisi nepodařilo ukolébat a kapela způsobila některým pořádný šok. Přehrávky nedopadly pro Játro nejlépe, protože jejich na tehdejší dobu provokatIvní vzhled a texty písniček způsobily faktické znemožnění dalšího působení (úplný zákaz produkce), především díky komunistické cenzuře. Po produkci si komise pozvala kapelu na přátelský pohovor, a kapela obdržela rozhodnutí kvalifikační komise o zákazu veřejné produkce (ani zadarmo). Vedoucí hudebního kroužku následně strávil několik týdnů v ambulantním léčení psychiatrického oddělení místní nemocnice. Po přehrávkách je Játro vyhozeno z ODPM a začalo zkoušet v Kulturním domě v 9 km vzdálených Nezabylicích. V místním hospodském sále nebyla kamna, takže v zimních měsících to byla lahůdka. Na jaře 1985 hudební těleso ukončilo odchodem některých členů na základní vojenskou službu svou činnost. V roce 1999 se kapela sešla pro natočení CD Játrová paštika.

Sobota 25. března bude v mosteckém Rokáči Vinohrady příležitostí pro všechny, kteří si chtějí zahrát. Na pódiu může vystoupit každý, kdo chce představit svou tvorbu, či svou interpretaci jiných autorů. Mostecký hudební spolek staví na osvědčeném newyorském modelu Greenwich Village šedesátých let, kterým prošla většina písničkářů od bezejmenných zpěváků až po osobnosti světové úrovně. Na pódiu se střídají hudebníci, každý zahraje jednu až tři písničky. Nesoutěží se v tom, kdo je lepší. Hrají se skladby v jakémkoliv jazyce, žánr nerozhoduje. Pozvi kamarády, přines si svůj hudební nástroj, vyskoč na pódum a zahraj. K dispozici máš kompletní klubové ozvučení: Mikrofony, mixážní pult se zvukařem, kytarový a basový aparát, bicí Sonor 3005 (činely a paličky si přines svoje!) a stage piano Yamaha.
Rokáč Vinohrady, vstupné dobrovolné. Přijď a hraj!

ReklamaDalší v kategorii Kultura

OBRAZEM: Edward Kelley se znovu pokusil utéct. Tradiční akci přálo počasí i návštěvnost

V sobotu 25. května 2024 se uskutečnil druhým rokem netradičně u mosteckého oblastního muzea galerie v Mostě další ročník dne […]

OBRAZEM: Městská policie uspořádala i letos zábavný den pro celou rodinu

V areálu dětského dopravního hřiště v ulici Zdeňka Fibicha se v neděli 26. května 2024 konal již tradiční den pro […]

FOTO: Pohádkové Minitechnohraní lákalo do zahrady domova pro seniory Astra

V sobotu 25. května 2024 mohli malí šikulové a malé šikulky zavítat na zahradu domova pro seniory Astra. Zde si […]

×